Technika Rebozo a jej využitie pre tehotenstvo, pôrod a šestonedelie 1. časť
K technike Rebozo som sa dostala počas ročného kurzu duly. Nástroj poskytujúci fyzickú pohodu a masáž v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí. Informácie v kurze boli viacmenej okrajové. . Následne dostávam túto šatku do rúk prostredníctvom kurzu s českou pôrodnou asistentkou Annou Kohútovou – Rebozo – jemná péče o ženy v těhotenství, u porodu a po. Dva dni plné ukážok, skúšania na vlastnom tele a hlavne cenných informácií od skúsenej ženy. To je môj začiatok. A príbeh pokračuje dodnes.
Aj napriek mojej pomerne krátkej skúsenosti cítim a vidím hlboký význam v tomto možno na prvý pohľad jednoduchom kuse látky. Už len počúvaním a čítaním príbehov sa veľmi teším ako budem môcť Rebozo používať čím ďalej tým častejšie. Svoju prvú šatku vlastním už nejakú dobu. Zvyknem ju využívať keď sa potrebujem zohriať a cítim, že mi jednoducho niečo chýba. Jednoduchý úväz okolo panvy je zaručená výhra.
Dula & Rebozo
Pri tomto spojení ide hlavne o uvoľňovacie techniky pri pôrode, tehotenskú relaxačnú masáž, rady pri úväzoch bruška v tehotenstve, o snahu zmeniť polohu dieťaťa, podporu zavinovania maternice po pôrode, rituál zavinovania Cerrada či nosenie dieťaťa … Šatka zabezpečuje teplo a tlak, dva dôležité aspekty predovšetkým pri pôrode. Masáž a hlavne jej súčasť manteada dokážu pokryť na tele ženy väčšiu plochu ako ruky a tak je efekt mnohonásobne intenzívnejší a efektívnejší. Slovo manteada pochádza zo španielčiny a v preklade znamená “kolísanie, nadhadzovanie”. Prax pôrodných babíc, pôrodných asistentiek a dúl či partnera a jej účinky pri pôrode nie sú lekársky podložené. Skúsenosti však hovoria v prospech využívania Reboza a zároveň nie je potvrdený ani opak a to negatívne účinky na dieťa či matku.
Z masáže môžeme pozorovať pozitívny vplyv aj na psychiku tehotnej ženy. Upokojuje telo a dušu, odstraňuje rôzne bloky. Poskytuje pocit bezpečia a ochrany. Skúsené masérky dokonca hovoria, že účinok masáže vedia posúdiť už po krátkej chvíli. Stačí pozorovať ženskú tvár – zväčša sa hneď uvoľní a začne sa usmievať.
História a pôvod
Rebozo, ktoré sa rozšírilo do celého sveta, pochádza z Mexika. Sprevádza žena už v období mladosti a počas jej života mení rôzne funkcie. U mladej ženy môže byť znakom toho, že je slobodná a teda ??? vhodná na vydaj. Neskôr do šatky žena zavinie svoje dieťa a nosí ho na chrbte. Najčastejšie však ako šatka preložená cez ramená či hlavu, čo ešte zvýrazňuje ženskú krásu a zároveň plní funkciu ochrany pred priamym slnkom či naopak zohrieva. Zaujímavosťou z kurzu bola informácia, že keď ideme hlbšie do histórie, aj u Slovanov by sme našli podobné využitie látky. Napríklad pri nosení detí či vytváraní ľanových kolísok. Vytvára to vo mne dojem, že je nám táto technika oveľa bližšia ako sa zdá.
Využitie
V oblastiach Mexika a Guatemaly masírujú pôrodné asistentky ženy pri každej tehotenskej prehliadke. Žena je vďaka tomu takpovediac nútená odpočívať a sústrediť sa na svoje telo a na dieťa, ktoré rastie v jej vnútri. Ak ste tehotná a uvažujete o tejto masáži, kontraindikáciou môže byť osteoporóza, kedy môže pri masáži veľmi ľahko dôjsť k zlomenine.
Zhrnutie využitia šatky rebozo v pôrodníctve nájdeme aj v knihe REBOZO – od techniky k mistrovství:
- Uvolnění bříška před pohmatem a vyšetřením
- “Probuzení“ miminka, když je potřeba udělat vyšetření CTG a miminko spí
- Stimulaci kontrakcí během první doby porodní
- Stimulaci sestoupení miminka během první doby porodní
- Rozpohybování ženy během porodu
- Podporu dýchání, když žena prochází kontrakcemi
- Zmírnění bolestí během kontrakcí houpáním “kolébky” z reboza
- Masáž spodní části zad, když žena trpí bolestivými kontrakcemi a cítí je až v zádech
- Pomoc s nalezením správného směru tlačení
Zavinovanie bruška v tehotenstve, jednoduchý úväz, ktorý zvládne žena aj sama: https://www.youtube.com/watch?v=7q_2MOnTfvk
Nádherné doplnenie k využitiu šatky pokračuje ďalej. Keďže ochranu a uvoľnenie potrebujeme niekedy všetci, Rebozo má využitie aj prinovorodencoch, deťoch, senioroch v domovoch dôchodcov či hospicoch, starostlivosti o osoby s postihnutím, pri rôznych terapiách a traumách a pod.
Štúdie a prieskum
Existujú oficiálne dôkazy o úspešnosti používania techniky rebozo pri pôrode? Na akom základe sa táto technika začala používať v súvislosti s tehotnou ženou?
Táto otázka môže zaznievať hlavne od odborníkov, pôrodných asistentiek, dúl ale aj rodičov, ktorý majú záujem šatku využiť. Rebozo nie je zásahom do pôrodu, ktorý by mal vyriešiť konkrétnu špecifickú komplikáciu, ako napírklad pôrodné kliešte či vákuum extraktor. Je to predmet, tkaná látka, ktorý je súčasťou tradičného oblečenia v Mexiku. Je veľmi pravdepodobné, že niekde v minulosti sa pôrodná asistentka či babica rozhodla použiť svoju šatku ako pomôcku pri rodiacej žene. Možno už nevládala a šatka jej prišla vhodná na masírovanie a natriasanie. Možno hľadala rôzne spôsoby ako umožniť žene uvoľniť sa a relaxovať počas sťahov. Možno to zafungovalo a o nejaký čas to vyskúšala znovu. Rovnako pravdepodobné je, že sa nikdy nedozvieme ako presne sa šatka dostala až k rodiacej žene.
V článku od anglickej pôrodnej asistentky Sary Wickham, je opísaná náročnosť toho, aké sú možnosti výskumu tejto techniky. Zároveň nabáda k tomu, že hoci je EBM v dnešnej dobe niečo samozrejmé, tradícia a inštinkt sú v niektorých situáciách rovnako účinné a dôležité na zohľadnenie. Sama šatku využíva a odovzdáva túto techniku ďaľším. Zároveň sa nebojí na tému pozerať aj kriticky a s nadhľadom. Pýtajúc sa samých seba akú vidíme indikáciu a dôvod na použitie niečoho takého ako rebozo masáž nám takisto zabezpečuje odpoveď na pochybnosti o tom, či náhodou nezasahujeme do prirodzene postupujúceho pôrodu. Na rebozo pozerať sa môžeme pozerať ako na príjemný či nevinný kus farebnej látky veľmi odlišný napríklad od eidurálu a koniec koncov sú oba zásahom do procesu, ktorý by za normálnych okolností, ak je ponechaný “sám na seba” nemal vyžadovať žiadne vonkajšie zásahy.
Autorka článku ďalej spomína konkrétne zdroje, v ktorých je možnosť dozvedieť sa viac o účinkoch reboza napríklad pri komplikácii s postavením plodu pri pôrode. Ďalej uvádza, že sa nestretla s informáciami o negatívnych účinkoch pri používaní šatky rebozo a nabáda na používanie techniky v prípade adekvátnej prípravy, absolvovania kurzu či dobrého zaškolenia. Ak vás tieto informácie zaujímajú, odporúčam študovať ďalej. Odkazy:
Cohen SR and THomas CR (2015). Rebozo technique for fetal malposition in labor. JMWH 60(4): 445-51.
dAVIS j (2014). Rebozo in an NHS setting. AIMS Journal, 26: 4.
De Keijzer M and van Tuyl T (2010). The rebozo technique unfolded: work book rebozo massage, Rebozo.
Simkin P and Ancheta R (2000). The labor progress handbook: early interventions to prevent and treat dystocia, Oxford: Wiley-Blackwell.
Informácie dopĺňa aj článok/štúdia z dánskeho prostredia, kedy bolo do prieskumu zapojených 17 žien z viacerých nemocníc: Danish women’s experiences of the technique during labour: A qualitative explorative study. Odkaz: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877575616301732 Výsledky boli veľmi pozitívne. Tu sú niektoré z nich:
- Rebozo ako bezpečný, jednoduchý na použitie a ľahko aplikovateľný pôrodný nástroj
- pozitívne fyzické pocity vedúce k tlmeniu bolestí
- Rebozo ako technika, ktorá pomáha k postupu pôrodu
WHO
Čo sa týka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), k tradičným technikám sa vyjadruje nasledovne: Používanie reboza na podporu optimálnej polohy plodu, doteraz vedecky nepreskúmané, má dlhodobú tradíciu. WHO jasne vyhlasuje, že nedostatok vedeckých štúdií ohľadom tradičných techník by nemalo byť prekážkou pri ich používaní a ďaľšom vývoji a zlepšovaní. (Cohen and THomas: 2015: 446)
Rebozo na Slovensku
Rebozo sa k nám dostáva pomalými krokmi, no v dnešnej dobe už nie je úplným neznámym. K dispozícii sú kurzy, ktoré pravidelne organizuje česká pôrodná asistentka Anna Kohútová. Okrem toho hlavne v Čechách aj iné možnosti, často aj so zahraničnými lektorkami. Známou je napríklad Naoli Vinaver či Angelina Martinez Miranda. Povzbudzujem každého z nás, kto má skúsenosť s touto technikou aby sa o ňu delil a mohla sa táto myšlienka šíriť ďalej.
Viac o význame Reboza pri nosení detí nájdete na webovej stránke https://www.belenka.sk/blog/co-je-to-rebozo/.
Obr. 5
Obr. 4
“Těhotné ženě roste a otevírá se tělo, otevírá se srdce a duše, a to vše kvůli novému životu. Zrození dítěte jako nejaltruističtější projev lásky, často vyžaduje určité oběti. Rebozo tak, jak jej použijí láskyplné ruce muže, duly, porodní asistentky a ostatních pečujících osob, pomáhá ženě a dítěti v lůně nabízením podpory, vyrovnání se s novou situací, úlevy, a v případě poporodního období návrat k předporodnímu stavu zdraví a celistvosti.”
Naoli Vinaver, REBOZO – od techniky k mistrovství 2010
Na koniec pridávam obrázky žien, pre ktoré je šatka rebozo nenahraditeľnou súčasťou ich každodenného života. Je kúskom umenia na ich tele, v ktorom sa skrýva pre nich niečo až magické. Niečo, čo ich sprevádza dôležitými udalosťami ale aj jednoduchými činnosťami počas dňa.
Obr. 1
Niña con rebozo, Diego Rivera, 1938
Obr. 2
Hand-colored photography by Luis Marquez(photographer), 1937. Mexico
Obr. 3, Manuel Carrillo, Rebozo en el aire, 1958
Zdroje:
REBOZO – od techniky k mistrovství, 2010
Rebozo – jemná péče o ženy v těhotenství, u porodu a po porodu, A. Kohútová
Článok: https://www.sarawickham.com/articles-2/the-evidence-for-rebozos-part-1/
The Rebozo Way of Life, Film – Dokument – Video https://www.youtube.com/watch?v=x-MB0WsWH7U
Obrázky:
Obr. 1: https://pi-project.com/en/blog/p-el-rebozo
Obr. 2: https://en.wikipedia.org/wiki/Rebozo#/media/File:Redandwhiterebozo.jpg
Obr. 3: https://pi-project.com/en/blog/p-el-rebozo
Obr. 4: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4272242029507940&set=pb.100001665542362.-2207520000..&type=3
Obr. 5 http://yosoygaia.com/wp-content/uploads/2017/04/Screen-Shot-2017-04-25-at-07.58.17.png
Obr. 6 https://rebozocopenhagen.dk/en/massage-during-pregnancy/
Obr. 7 https://www.coloresmexico.eu/satky-mexicka-reboza/
Obr 8: https://www.ruthruttan.ca/blog/rebozoforcomfort
Video: https://www.youtube.com/watch?v=FVCXSE0mNuw
Zaujímavé odkazy:
Viac o rituále zavinovania kostí Cerrada: https://pruvodkynezeny.cz/ritual-zavinovani/?fbclid=IwAR2_d83QK5raEt3cSTQEeaybk9oAbcKdPdnJK6WQ55eFlVbBp5FSXySSjq4
Zaujímavý pohľad a mnoho videí ako používať šatku aj na dánskej webovej stránke: https://rebozocopenhagen.dk/en/baby-carrier-tips-and-videos/