blog

Sila pôrodu na fotografii

Každý fotograf má svoj osobný príbeh. Rozhodnúť sa fotiť pôrody chce istú dávku odvahy, láskavej diskrétnosti a profesionality. Čo skrýva svet pôrodnej fotografie? A aká je moja cesta duly? O čom vám napíšem viac v novom článku? Čítaj ďalej…

Pôrodná fotografia. Na Slovensku takmer neznámy pojem. Aj predajca, ktorý mi radil pri výbere fotoaparátu môj zámer chvíľu začudovane vstrebával. Už ste teda o pôrodnej fotografii počuli? Ak aj nie, určite ste  videli mnoho fotografií zachytávajúcich pôrod. Čo všetko sa za takouto fotografiou skrýva? Kto je za tým? Čo ho k tomu privádza? A nechali by ste si nafotiť pôrod vy?

 

Pred niekoľkými rokmi som na Instagrame objavila niečo, čo ma neprestáva udivovať dodnes. Svet dúl, pôrodných asistentiek a pôrodných fotografov. Ženský svet je pestrý. Sledujeme módu, trendy v životnom štýle, portály o výchove, umenie… Spojením umenia a jedinečnosti je v živote ženy určite pôrod. Môj Instagram je teda preplnený fotografiami a informáciami o pôrode. Fotografia je v prvom rade spomienka na niečo neopakovateľné a jedinečné. Je jedinečným umením. 

 

Dnes budem písať o tom, kto je pôrodná fotografka a prečo ľudia takúto službu vyhľadajú. V zahraničí je to trend. Na Slovensku je to, ako sa hovorí, “v plienkach”. O tom, prečo je suma za fotenie pôrodu značne vysoká, o tom či sa fotí aj cisársky rez a o tom či sa fotí viac v nemocnici alebo doma budem písať nabudúce.

 

 

 

Prečo sa niekto rozhodne

pre niečo tak nezvyčajné ako

nechať sa fotografovať pri

vlastnom pôrode? 

 

 

lcrazebirthphotography.co.uk

 

Dôvodov môže byť viac. Pôrodná fotografia zachytí spomienku na chvíle, ktoré mnohí opisujú ako neopakovateľné, jedinečné, transformačné… Dieťa sa mení každým dňom. Život nám niekedy uteká pomedzi prsty. Fotografia pôrodu by jednoznačne mala byť niečím, na čo sa spätne pozrieme a oživíme si výzvy a silu, ktorá sa v nás skrýva. Poďme sa na pár takých dôvodov pozrieť:

Príbeh

Pôrod je súčasťou rodiny. Môže sa stať, že pri ňom chýba partner alebo iná blízka osoba. Prostredníctvom fotografie je zdieľanie tohto príbehu o niečo viac autentickejšie. Možno oveľa dôležitejšie pre osobu, ktorá počúva ako pre teba samotnú.

https://lcrazebirthphotography.co.uk

Detail

Maličkosť. Nádych. Odfotiť pôrod znamená zachytiť priveľa chvíľ v priveľmi krátkom okamihu. Udeje sa toho toľko čo v intenzite a sile pôrodu nevnímame. Či už na sebe alebo na druhých. Fotografia nám doplní príbeh, ktorého tvorcom sme my samy. Či práve vychádzalo slnko, či ma niekto držal za ruku, či som plakala, či kričala…

Eva Rose Birth (@evarosebirth)

Znova a znova

Kedykoľvek môžeš opäť vidieť moment, keď prišlo tvoje dieťa na svet.

Tvoj tím

Porodiť musí žena. Okolo nej sa hlavne v nemocnici pohybuje toľko ľudí, že si to určite nestíha uvedomovať. Možno ti niekto podal pohár vody a ty cítiš vďačnosť keď to zbadáš na fotke. Takých pomocníkov možno spätne označíš za anjelov strážnych.

Strata

S pôrodom ide ruka v ruke aj strata. Nie každé tehotenstvo končí tým, že si svoje dieťa privedieme domov. Fotografia môže byť kľúčovou na ceste uzdravenie a smútenia po strate dieťaťa.

Emócie

Ak ste už rodili, pamätáte si emócie svojho partnera? Keď s vami zdieľal vašu bolesť? Keď mu dali náručia vaše dieťa? Slzy šťastia? Hrdosť? Zraniteľnosť? Strach? Lásku? Všetky jeho ale aj vaše emócie môžete vidieť znovu.

 

Pôrodná fotografia je originálna a fascinujúca. Prebúdza v nás niečo nezvyčajné. Môžeme vďaka nej lepšie chápať proces, ktorý je pre väčšinu z nás zahalený rúškom tajomstva. Vzdeláva nás. Hovorí o zázraku. 

 

 

Share on facebook
Share on telegram

Dula Eva

Som dula vo výcviku. Aj vďaka vám spoznávam krásu tohto povolania. Spolu môžeme tvoriť aj tvoj pôrodný príbeh.